Best place to buy best rolex replica. this best replica watch site 2021. published here fake rolex. Who makes the best rolex copies cheap. Online Store replicas relojes. Ladies repliki zegark贸w szwajcarskich. advice luxuryrichardmille. check it out richard mille replica watch. view website rolex replications for sale. you can try here https://www.watchesd.com/. click here to investigate loanswatches.com. continue reading this rolex copies cheap. top article replica watches. anonymous www.computerbreitling.com. Discover More Here https://www.showbellross.com/. click over here fake tag heuer. High Quality hublot replica. Up To 60% Off https://www.dogswatches.com/. explanation www.freetagheuer.com.

Čo je to Bratislavká kaviareň? | Diskusný klub

ČO JE TO BRATISLAVKÁ KAVIAREŇ? 15.07.2017
Šimon Žáčik
3201


Tým, z vás, ktorí sa pohybujú na internetových diskusiách, zrejme nemusím tento bájny terminus technicus predstavovať. Bratislavskou kaviarňou (BK) tam nazývajú tzv. intelektuálnych povaľačov, ktorým už o nič nejde, sú zabezpečení a majú čas. Tým pádom sú im problémy bežného človeka úplne vzdialené. Nie aby čušali a pokojne šúpali nôžkami, ako sa majú dobre, oni si dovoľujú komentovať dianie okolo seba. Či už formou článkov v novinách, na blogoch, vo videách či jednoducho komentovaním na FB. Takí ľudia majú síce krásne myšlienky plné humanizmu, sú ale úplne odtrhnuté od reality a väčšinového názoru. Skrátka už to nie sú tí starí dobrí intelektuáli typu Lasica a pod.

Je to ale skutočne tak? Kto je BK?

Varovanie!!!

Nasleduje silne neobjektívny text! 

HOU583689_PrazskaKavarnaWeb

Ako raz povedal hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček: "Pražská kavárna jsou lidé, kteří neuznávajícizí názor, kteří nechtějí, aby cizí názor zazněl. Uznává jeden jediný názor, svůj." (Ušetrím vás komentárov: Áno, prekukli ste ma, som do morku kosti Zemanofil a zároveň jeden tých, ktorí spolu so Sulíkom spoločne ťahajú túto krajinu na východ). Keď už sme si toto povedali, od tohoto tvrdenia by som sa rád odpichol. Resp. ho použil ako definíciu.

Základom tejto “ skupiny" je teda trvanie na svojom názore bez pripustenia diskusie či iného názoru. Ak by sa takto choval nejaký občan z Hornej-Dolnej, ktorý tam prežil celý život, neočakávam, že by hľadanie pravdy bolo jeho top aktivitou... Ale ak sa takto správajú vzdelaní ľudia, kam sme to dospeli.

Podstatou demokracie je sloboda slova, názorová pluralita, diskusia... 

images

Za veľký problém dnešnej doby považujem pseudoveci. Pseudozdravie, pseudokrásu, pseudoekológiu (správne environmentalistika), pseudointeligenciu... Zoberte si, že v ČR sa za posledných 10 rokov počet vysokoškolákov zdvojnásobil. Podobne to bude aj na Slovensku. Ale sme 2x múdrejší? Sú všetky VŠ na Slovensku hodné rozdávať tituly a všetci bakalári rozumy? A práve pseudointelektuálov považujem za “novú" BK. Teda nie ľudí ako Fedor Gál (ktorý sa k tomuto označeniu navyše dobrovoľne hlási), ale v podstate "intelektuálnych trollov”, ktorý sa veľmi radi, ochotne a pravidelne napr. zapájajú do internetových diskusií. Typicky sú to ľudia, ktorých vzdelanie prevyšuje ich intelekt (napísal niekto na FB o pánovi Havranovi, no mne sa to páči použiť na “nich").

Snímek obrazovky 2017-07-15 v 15.12.41

Neobviňujem ich, nezbavujem slobody vyjadrovania... Len chcem povedať, že značne deformujú verejný diskurz… Útoky a posmešky na BK potom smerujú na iný cieľ, a síce tých, ktorí sami seba nazývajú “kaviarnikmi”, čo sú mnohokrát skutočné elity, ktoré majú svoj hoc aj nepopulárny názor podporený silnými argumentami alebo osobnou skúsenosťou (často oboje).

Avšak ešte horšie je, že veľa týchto pseudointelektuálov pracuje v štandardných médiách. Štandardných, nie mienkotvorných. Totiž ten „hlúpy“ sa k ich článkom nedostane a ak aj dostane, je v ňom pre neho málo obrázkov. A ten múdry? Ten si spraví názor aj tak sám. Vidno to na výsledku volieb, keď za štyri roky prakticky nebolo v médiách možné nájsť jedinú pozitívnu informáciu o strane Smer, ale aj napriek tomu sa stali víťazmi volieb so ziskom 30 % hlasov. Je to síce o 14 % hlasov menej oproti predchádzajúcim voľbám (čo všetky médiá omieľali stále dookola), no aj tak je to skoro tri krát viac ako mala strana Sloboda a solidarita, ktorá skončila druhá v poradí.

Myslím si, že tendenčné články, rozhovory s ľuďmi s podobným alebo úplne rovnakým myslením podstatným spôsobom deformujú verejnú debatu. Namiesto toho, aby sme naozaj diskutovali s niekým, s kým nesúhlasíme (kľudne až do krvi), sme ako naproti sebe stojaci vojaci po hlavy zakopaní v zákopoch. Nediskutujeme. Slová síce medzi nami plynú, ale je to akoby súboj dvoch úst, nie dvoch rozumov. Na svet sa dívame optikou „my“ a „oni“. Oni, to sú tí hlúpi. Nevzdelaní. Náckovia. Babky demokratky. A neviem, kto ešte... Asi podľa doby...

BK_truth_01

Nepríde mi normálne, aby mladého, progresívneho učiteľa na VŠ ostrakizovali jeho známi za to, že ho videli čítať Nový čas. Aby diskusie prebiehali len medzi ľuďmi, s ktorými dopredu viem, že budem súhlasiť. Aby som sa bál povedať názor, ktorý sa nehodí to tej či onej šablóny, lebo by som mohol byť ten “zlý". Budeme zapájať kritické myslenie len keď budeme hovoriť o tých druhých? A nenecháme ich sa ani len vyjadriť? Či necháme, ale absolútne nebudeme ich názory brať do úvahy? (Čo je to isté)

Uznajte, takto už to ďalej nejde. Chceme sa ako spoločnosť, štát, komunita posunúť ďalej alebo ostať na mieste? Snažme sa prepájať dva svety: „my“ a „oni“. Nechajme sa vtiahnuť do debaty!!! Buďme k nej otvorení. Možno sa dozvieme niečo nové nielen o „nich“, ale aj o nás samotných.

A preto vznikol Diskusný Klub. Neexistuje len jeden správny názor. Existuje len jeden svet, kde môžeme, aj keď tvrdo, ale férovo a slušne, o ten svoj názor zápasiť. Myslíte, že to pôjde? Skúsme to.

Tak to vidím ja.

Ďakujem že ste sa dočítali až sem, budem sa tešiť na ďalšie stretnutie.

Šimon 


Diskusia

Ďalšie články


TISÍCROČNÁ HLÚPOSŤ, ČI?

Ľahko nadnesené zamyslenie nad zdanlivo neúnosnou realitou s minimálnym dosahom.   Dve podoby hlúposti So živým záujmom som sledoval následky,…
čítaj viac

KEĎ PROFESOR KRČMÉRY VOLÁ PO ZRUŠENÍ ÚSTAVY A VŠETKÝCH ZÁKONOV

Pri všetkej úcte k pánu profesorovi Krčmérymu a jeho medicínskej erudícii, mali by sme spozornieť, keď volá po zrušení ústavy a všetkých zákonov. S…
čítaj viac

VIVAT MISTRÍK!

Hovorilo sa o ňom ako o tom najnudnejšom kandidátovi v dlhej histórii všetkých nudných kandidátov na akýkoľvek politický post. Ak by ešte vôbec…
čítaj viac

male could possibly be the personality among best replica rolex daytona mens 40mm 116503wso silver tone stainless steel review.fulfill the hopes and dreams and desires epidermis persons in the modern world is a search for the best nail rolex submariner 16613 rolex calibre 2813 mens blue dial in the world.